ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 18-09-2023 12:27

AKKUYU NGS İŞÇİLERİ YEMEK YERKEN FENALAŞIP SEDYEYLE TAŞINDILAR  

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç  Santrali inşaatında çalışan işçilerden yüzlercesi yedikleri yemekten zehirlenerek hastanede  tedavi gördü. Fenalaşan işçilerin yemekhaneden sedye ile çıkarıldıkları anlar ise  görüntülere yansıdı.  

AKKUYU NGS İŞÇİLERİ YEMEK YERKEN FENALAŞIP SEDYEYLE TAŞINDILAR  

Edinilen bilgiye göre, 14 Eylül tarihinde akşam yemeğinde tavuk çorbası ve kapuska  yemeği yiyen işçilerden bazıları karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle iş yeri  reviri ve hastanelere başvurdu. İlerleyen saatlerde rahatsızlanan işçilerin sayısı artarken,  işçilerden yaklaşık 250'si, besin zehirlenmesi şüphesiyle Silifke Devlet Hastanesine  kaldırıldı. Hastaneye başvuran işçilerden bazıları ayakta tedavi edildikten sonra, bazıları da  servislerde yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi.

Olayla ilgili Gülnar İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri inceleme başlatırken, besinlerden numune  alındı.

YEMEKHANEDEN SEDYE İLE ÇIKARILDILAR

Öte yandan, yemekhanede fenalık geçiren işçilere ait görüntüler de ortaya çıktı.  Görüntülerde, işçilerden bazılarının yemekhanede yemek yedikleri sırada fenalaşarak  sedye ile hastaneye sevk edildikleri görülürken, bir kısmının ise revirin önünde acı içinde  yere uzandıkları anlar yer aldı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Akkuyu Nükleer A.Ş.'de konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 14 Eylül Perşembe günü,  yüklenici firma çalışanlarının gıda zehirlenmesi belirtileriyle Akkuyu NGS'nin sağlık  merkezlerine başvurduğu belirtilerek, "Akkuyu NGS sağlık hizmetleri tarafından 925 işçiye  ilk tıbbi müdahalede bulunulmuş, 126 işçi ise Silifke Devlet Hastanesine yönlendirilmiş ve  işçilerden hiçbirinin durumunun ağır olmadığı tespit edilmiştir" denildi.

Tesisteki yemek hizmetlerinin Türk taşeron firmaları tarafından yapıldığı kaydedilen  açıklamada, "Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin iş güvenliği uzmanları ve sağlık çalışanları, gıda  dağıtım noktaları ve gıda numunelerinin denetimini gerçekleştirmektedir. Akkuyu NGS inşaat  sahasında sağlık personelinin bu denetim için fazla mesai yapması uygun görülmüştür.  Çalışanlara sağlık ve güvenlik çalışma koşullarının sağlanması, Akkuyu NGS projesinin  uygulanmasında önceliktir. Akkuyu Nükleer A.Ş., projede yer alan tüm alt yüklenici  kuruluşlardan da bu ilkelere uymalarını talep etmektedir" ifadesine yer verildi.

AdminAdmin