GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2023 20:49

Başkan Seçer, ‘Etik haftası’ etkinliğine katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından ‘Etik Varsa Etki Var’ mottosuyla düzenlenen ‘Etik Haftası’ etkinliğine katılarak personel ile bir araya geldi.

Başkan Seçer, ‘Etik haftası’ etkinliğine katıldı

MERSİN (TANIK HABER)-Başkan Seçer, Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinlik öncesi Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan resim ve heykel sergisini gezdi. Etkinliğe Başkan Seçer'in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ bürokratları, daire başkanları ve çalışanları ile Mersin Üniversitesi akademisyenleri katıldı. Etik ile ilgili resim ve heykel sergisinin yere aldığı etkinlikte, Büyükşehir ve MESKİ Genel Müdürlüğü saha personellerinin yer aldığı Etik İmaj Videosu izletildi.

BAŞKAN SEÇER: “TEMEL İLKELER İNSANIN İLERİKİ HAYATINI ŞEKİLLENDİRİR”

Etkinlikte konuşan Başkan Seçer, zor bir süreçten geçildiğini ancak insanlarının umutlarını yitirmemesi gerektiğini ifade ederek, “Toplumun içerisinde yaşanan sorunların aşılmasının da temel unsuru, toplumun mutlu olması, enerjisini daima üzerinde taşıması; şu anda Türkiye’de olduğu gibi. Her şeyin çok iyi gittiği söylenemez. Muazzam gergin bir atmosferde, bir şenlik içerisinde yapılması gereken demokratik bir mücadeleyi sürdürmeye çalışıyoruz. Kendimizi sıkarak, sinir sistemimizi zorlayarak, ya sabır diyerek. Böyle bir toplumdan çıkacak enerjinin iyi olabilmesi için bu sorunları çözecek iradeyi de harekete geçirecek umudun, enerjinin olması lazım. Onun için her zaman diri olalım” dedi. Seçimi kazandığı an işini çok iyi yapmak için kendini hazırladığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Şöyle bir duyguya kapıldım; ‘Sanki sen bu belediyeyi 30 yıldır yönetiyorsun’. Bu kendiliğinden gelen bir duyguydu. Çünkü, belediye başkanlığı görevine başlarken bu işi çok iyi yapmak için kendimi hazırlamıştım. Enerjim çok yüksekti, işime dört elle sarıldım. Belirli bir yaşa gelmiş insanın etik kuralları, temel ilkeleri vardır. Aslında o temel ilkeler o insanı ileriki hayatında şekillendirir. Bir adam eğer çok güzel yalan söyleyebiliyorsa, söylerken de yüzü kızarmıyorsa o adamı 40’ından, 50’sinden sonra dürüst adam haline getiremezsiniz” diye konuştu.

 “ÇOCUKLARI KÜÇÜK YAŞTA ETİK İLKELERİ ÖĞRETMELİYİZ”

Etik ilkelerin çocukları küçük yaşta öğretilmesi gereken ilkeler olması gerektiğine dikkat çeken Seçer,  Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Bir milletin zenginliği etik değerleri, ahlakıyla ölçülmeli’ sözüne atıfta bulunarak, “Atatürk, o zaman onun için söylemiş. Boşa söylememiş, laf olsun diye hiç söylememiş. Çocuklarımızı eğitelim. Onun için ‘Çağdaş eğitim’, ‘Laik sistem’ demiş. Bilimin peşinde gidelim, felsefe, psikoloji, ahlak dersi okuyalım. Şimdi olduğu gibi, hurafeler peşinden toplumları, milletleri tahakküm altına almak için onların hassas duygularıyla, diniyle, milletiyle, etnik yapısıyla oynayarak, onları kaşıyarak o topluma tahakküm etmeyelim. O toplumu eğitelim. Muhakeme kabiliyeti olsun, kendini seçecek olan siyasetçileri kendi özgür iradesiyle, küçüklüğünden beri aldığı eğitimle, birikimiyle, liyakatiyle seçsin. Atatürk onun için o tarihlerde topluma bu enerjiyi vermek, bu farkındalığı yaratmak için bu ve bunun gibi onlarca söz söylemiş” dedi.

Belediyelerin; siyasi figürler tarafından yönetildiğini ve bu siyasi figürlerin etik ilkeler çerçevesinde belirlenerek makamlara getirilmesi gerektiğini belirten Seçer, “Eğer bir siyasi figür, milletin oyunu alarak göreve geldiği makamı ve yönettiği kurumu siyasi partisinin arka bahçesi gibi yönetmeye başlarsa vay o şehrin haline, o ülkenin haline, şimdi olduğu gibi. Az önce etik ilkelerden birinin insanların din, dil, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan onlara muamele etmek olduğunu izledik. Demek ki şu andaki Türkiye'yi yönetenler, belediye başkanları, tabi Türkiye’ye şamil değil. Mutlaka iyi örnekler var ama sayıları nedir? Sayılarının oranı endir? Dominant olan kötü örnekler mi iyi örnekler mi? İşte Türkiye'de olduğu gibi. Bunların muhakemesini yapmak lazım” diye konuştu.

AdminAdmin