EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-05-2023 15:35

Büyükşehir’den insan kaynakları çalıştayı 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi koordinesinde ‘Gelecek Mersin’ mottosu ile gerçekleştirilen ‘İnsan Kaynakları Çalıştayı’na katıldı.

Büyükşehir’den insan kaynakları çalıştayı 

MERSİN (TANIK HABER)-Kamu kuruluşları, üniversiteler, odalar, sivil toplum kuruluşları ve kurumsal özel sektör firmalardan çok sayıda davetlinin katıldığı çalıştayda konuşan Başkan Seçer ortak amacın Mersin’in geleceği olduğuna dikkat çekerek Amacımız Mersin, Mersin'in geleceği, ekonomisi, gençliği ve yarınları” dedi.

“KAYIT DIŞILIK ALMIŞ BAŞINI GİTMİŞ”

Mersin’in nüfusu hızla artan bir kent olduğunu ifade eden Başkan Seçer, nüfusunun resmi rakamlara göre 1 milyon 900 bin ancak fiiliyatta 2 milyon 600 bin olduğunu söyledi. Bu durumun işin hizmet ve yatırım boyutu olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Ama istihdamı, gençlerin geleceğini, toplumun geleceğini etkileyen de bir durumdur. Siz bana Mersin’de işsizlik oranı sağlık bir şekilde verebilir misiniz ya da istihdam oranını, işgücü oranını? Veremezsiniz, çünkü kayıt dışılık almış başını gitmiş. Bunlar realite” diye konuştu.

Küçük sanayide bulunan merdiven altı işletmelerde çok sayıda kayıt dışı çoğunlukla sığınmacı olan insanların çalıştırıldığını söyleyen Başkan Seçer, “Tarım alanlarına gidin bir kontrol edin, burada yaşadığı dahi kayıt altına alınmamış insanlardan oluştuğunu görürsünüz. Mersin bu ölçekte, bu gerçeklikte değerlendirilmeli. Biz de tabi ki kentin Belediye Başkanı olarak, hesabını halka veren bir yönetici olarak pür dikkat gerçekçi bir şekilde gerçekle yüzleşerek, yatırımlarımızı tedbirlerimizi almaya gayret ediyoruz” dedi.  

“İŞSİZLİKTE HAD SAFHADA KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI DA”

Mersin’de, Türkiye ortalamasının bir tık üzerinde işsizlik olduğunu söyleyen Seçer, “Bu rakamlarında hem Türkiye'de hem bölgede gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum kayıt dışılıktan dolayı. Bir belediye başkanı olarak gördüğüm şu; işsizlik had safhada fakat kalifiye eleman sıkıntısı da had safhada. Böyle bir paradoksal durum söz konusu” şeklinde konuştu.

“LİYAKATLI KADROLAR VE FİNANSMAN, MUAZZAM BİR ŞEY”

Başkan Seçer, özel sektör kaynaklı bir siyasetçi olduğunu, bu yüzden istihdamda liyakata önem verdiğini ve liyakatli yöneticiler ve personelle çalışmanın önemini bildiğini ifade ederek, “Ben farkında olmadan özel sektör kafasını kamu yönetimi ile harmanlamış bir yönetici olduğumu fark ettim. Belediye ile bir işletmeyi yönetmek arasında çok fark yoktur. İki tane temel ayağınız vardır, çok sağlam basacaksınız. Biri insan kaynağı, diğeri finansmandır. İkisini bulduğunuz zaman dünyanın en başarılı belediye başkanı olursunuz. Liyakatlı kadrolar ve finansman, muazzam bir şey. İş dünyası da öyle değil mi?” dedi.

“BİZ HER SEKTÖRE HİZMET VEREBİLEN HER MESLEKTE ÇALIŞAN BİR BİRİMİZ”

‘Gelecek Mersin’ mottosuyla hazırlanan ‘İnsan Kaynakları Çalıştayı’nda konuşan Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdür Serkan Özada ise Mersin'in, insan kaynakları politikasını belirleyen bir öncü olduklarını söyledi. İşverenlerle iş arayanların en uygun şekilde bir araya gelmesini sağlayan mülakat simülasyonundan bahseden Özada, Kariyer Merkezi’nde 30 binden fazla vatandaşın kaydı olduğunu 21 bin 500 kişiye dönüş yapıldığını, 4 bin 500 kişinin de istihdama katılmasına rehberlik ettiklerini aktardı. Konuşmaların ardından yazar Ahmet Şerif İzgören tarafından; kurumsallaşma, markalaşma uygulamaları ve dijitalleşme konularında sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından ise Başkan Vahap seçer Yazar Ahmet Şerif İzgören ile çalıştaya desteğinden dolayı HiltonSa Adana-Mersin Genel müdür Abdurrahman Toprak’a birer plaket takdim etti.

AdminAdmin