Tanık Haber Gazetesi
HV
29 KASIM Çarşamba 09:12

DEPREMZEDELER KURA ÇEKİMİNDE GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Depremin vurduğu Hatay’da yapımı tamamlanan 37 köy evi için kura çekimi gerçekleştirdi. Evlerine kavuşacak depremzede vatandaşlar, aylar sonra mutluluk gözyaşı döktüler.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2023 11:43
DEPREMZEDELER KURA ÇEKİMİNDE GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Hatay’da asrın felaketinin yaralarını sarmak için çalışmalar aralıksız sürüyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın göreve gelmesinin ardından kentte hız kazanan çalışmalar neticesinde 37 köy evinin yapımı tamamlandı. Hassa ilçesi Sapanözü Mahallesi’nde 12 ve Altınözü ilçesi Babatorun Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 25 köy evi için hak sahipliği çekilişi gerçekleştirildi. AFAD İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen kura çekilişine Vali Masatlı, Vali Yardımcısı Gökay İçen, Vali Yardımcısı Doğukan Mızrak, Hatay AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş ve hak sahipleri katıldı. Kura töreninde ilk kurayı Vali Masatlı çekti. Kura çekimi esnasında depremzede vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadılar. Hak sahibi vatandaşlara köy evleri, yarın gerçekleştirilecek programla teslim edilecek. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, 297 bin vatandaşın hak sahipliği başvurusunda bulunduğu belirterek, "Bu gün Hatay’ımız için çok mutlu ve güzel bir gün. 6 Şubat ve devamındaki depremlerde evi yıkılan veya ağır hasarlı olan 297 bin vatandaşımızın hak sahipliğiyle ilgili müracaatlarını neticelendirdik. Neticelendirdikten sonra da Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzün tarafından kırsal mahallelerimize yapılmış olan konutların hak sahipliğiyle birlikte kura çekme törenine başladık. İlimizde Hassa ilçesi Sapanözü Mahallesi’nde 12 konut Altınözü ilçesi Babatorun Mahallesi'nde de 25 konutun kura çekimini yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, 6 Şubat itibariyle şunu söylemişti; ‘6 Şubat itibariyle evi yıkılan vatandaşlarımıza biz ev vereceğiz, biz onlara ev yaptıracağız, onların iskanı için her türlü çabayı göstereceğiz’ demişti. Bu gün geldiğimiz noktada evi yıkılan ve evi ağır hasarlı olan vatandaşlarımızın evleriyle ilgili kura çekme işlemine başladık. İnşallah yarın itibariyle de evleri teslim ediyoruz” dedi.

“EVİMİZE KAVUŞACAĞIZ, MUTLULUK GÖZYAŞLARI DÖKÜYORUM”

Depremzede Nahide Sezer, yeni evine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Rabbime çok şükür, ev sahibi olacağız. Rabbim herkesten razı olsun, depremde evimiz gitti. Bu günde evimize kavuşacağız, mutluluk gözyaşları döküyorum” şeklinde konuştu.
 

AdminAdmin

YORUMLAR