SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-05-2023 16:23

Fizyoterapi hizmeti ile kadınlar daha mutlu 

MERSİN (TANIK HABER)-Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Dairesi bünyesinde bulunan Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nde verdiği hizmetlerle kadınların hayat kalitesini artırmaya devam ediyor.

Fizyoterapi hizmeti ile kadınlar daha mutlu 

Bu hizmetlerden biri de omurga ve kas problemi veya hastalığı olan kadınlara destekleyici/ tamamlayıcı hizmet olarak verilen ‘Fizyoterapi Hizmeti.’ Sağlık İşleri Dairesi ile Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü’nün iş birliğinde, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) desteğiyle 2021 yılında faaliyetine başlayan ve yerel yönetimler arasında Türkiye’de ilk olan merkez, kadınların hayatını kolaylaştırmaya ve güzelleştirmeye devam ediyor. Psikolojik danışmanlık ve diyetisyen desteğinin yanı sıra kadınların en çok tercih ettiği alanlardan biri de egzersiz danışmanlığı. Bu kapsamda verilen fizyoterapi hizmeti, skolyozdan fibromiyalji hastalarına kadar pek çok omurga ve kas rahatsızlığı olan kadınları kapsıyor. Bugüne kadar 1765 kez verilen fizyoterapi hizmetinden yüzlerce kadın faydalandı. Hizmetten faydalanan kadınların ağrı şikayetleri ve uyku problemleri azalırken hayat kaliteleri artmaya başladı. Merkeze severek gelen kadınlar, daha sağlıklı ve daha mutlu ayrılıyor.  Merkezden haftaiçi her gün sabah 8.00 akşam 17.00 arası 15 yaş üzeri hem mülteciler hem de Mersinli vatandaşlar faydalanabiliyor. Mezitli Merkez Mahallesi 39078. Sokak’ta yer alan merkez hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar TEKSİN Alo 185’i arayabilir.

“KİŞİNİN HASTALIĞINA YÖNELİK BİR EGZERSİZ PROGRAMI BELİRLİYORUZ”

Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire’sine bağlı Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nde Fizyoterapist olarak görev yapan Ayşe Deniz, gelen talepleri değerlendirerek ihtiyaca göre program oluşturduklarını belirtti. Deniz, “Öncelikle danışanlarımızı ön görüşmeye çağırıyoruz. Görüşmede gerekli MR sonuçları ve tahlillerini değerlendirip kişinin hastalığına yönelik bir egzersiz programı belirliyoruz. Bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz gibi omurga problemi, iskelet kas sistemi hastalıkları, dizlerde kireçlenme, fibromiyalji hastalarına yönelik egzersiz programı çiziyoruz. Onları aletli pilates uygulamasıyla kuvvetlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

“AĞRILARINDA CİDDİ AZALMALAR OLDUĞUNU BELİRTİYORLAR”

Geri dönüşlerin oldukça güzel olduğunu ve danışanların hayat kalitelerinin arttığını ifade ettiklerini aktaran Deniz, “Dizlerinden kaynaklı oturamayan kişiler oturduğunu dile getiriyor. Günlük yaşam aktivitelerini daha rahat yaptıklarını, daha kaliteli bir uykuya sahip olduklarını ve ağrılarında ciddi azalmalar olduğunu belirtiyorlar. Bunlar da bizi daha mutlu ve motive ediyor. Tamamen ücretsiz bir hizmettir. Herhangi bir omurga rahatsızlığı, eklem rahatsız olan bütün kadınlarımız gelebilir. Bu hizmetten faydalanabilirler” diye konuştu.

AdminAdmin