Tanık Haber Gazetesi
HV
29 KASIM Çarşamba 07:41

SÜSLÜ KADINLAR, BİSİKLET FARKINDALIĞI İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Her yıl olduğu gibi bu sene de 16- 22 Eylül tarihleri arasında dünyanın pek çok yerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Mersin’de de renkli görüntülere sahne oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2023 11:27
SÜSLÜ KADINLAR, BİSİKLET FARKINDALIĞI İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Hafta kutlamaları kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde eş zamanlı olarak ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi personelleri de destek verdi. Üretici stantlarının da yer aldığı etkinlikte, kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini satışa sunarak dayanışmayı büyüttü.

Bu kapsamda Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bisikletlerini süsleyip rengarenk kıyafetleriyle alanı dolduran kadınlar, trafikte bisikletlilerin de var olduğu mesajını vermek için bir araya geldi.  Kadınları bisiklet sürmeye özendirmek ve vatandaşları bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, süslü kadınlar bisikletlerini toplumsal farkındalık yaratmak için sürdü. Özgecan Aslan Barış Meydanı’ndan başlayan bisiklet turunda kadınlar sırasıyla Mersin İdman Yurdu Meydanı, Muğdat Cami, Güven Sitesi, Forum AVM, Yenişehir İtfaiye Dairesi’nden turlayıp, Özgecan Aslan Barış Meydanı’na geri dönerek turlarını sonlandırdı.

SAHİL: “KADINLAR SOKAĞA ÇIKARSA DÜNYA DEĞİŞİR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda Kadın Şube Müdürü olarak görev yapan Edibe Sahil, “Bugün burada kadınların sosyal hayata katılımını, bisiklet kullanmasını, çevre duyarlılığını vurgulayacak bir etkinlik yapıyoruz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 10 yılı aşkın süredir düzenleniyor ve belediyemiz her yıl bunun destekçisi. Burada üretici kadın stantları açıyor ve organizasyona destek oluyoruz. Kadınlarla beraber aynı güzergahta bisiklet sürerek bir farkındalık çalışması yapıyoruz” dedi. Etkinliğin kadın ve çevre ana temalı önemli bir etkinlik olduğunu da vurgulayan Sahil, “Kadınların sokağa çıkması, bisiklet sürmesi, arabalardan uzaklaşıp bisiklete yönelmesi ve çevre duyarlılığını vurgulamak için bu etkinliği yapıyoruz. Çünkü kadınlar sokağa çıkarsa dünya değişir. Biz bunu biliyoruz ve o yüzden bugün buradayız” diye konuştu.

BUDUR: “DÜNYA’NIN EN RENKLİ VE EN GÜÇLÜ TEK GLOBAL KADIN HAREKETİ”

Etkinliğin, dünyanın en renkli ve en güçlü tek global kadın hareketi olduğunu vurgulayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Mersin Organizatörü Ebru Petek Budur, “Bu hareket, 2013 yılından itibaren Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında sürdürülebilir ve aktif ulaşım konularına dikkat çekmek üzere yapılıyor. Otomobilsiz Kentler Günü’nde, kadınların toplumda dilediği gibi görünür olmasının yanı sıra bisikletle birlikte daha görünür olmasını ve toplumun bisikletli ulaşımına yönelik saygı kazandırılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca iklim krizine dikkat çekmek için karbon salınımın atmosfere yayılması gibi ekonomiden sağlığa, sosyal faydaya kadar çok önemli amaçları içinde barındırıyor” ifadelerine yer verdi.

“ETKİNLİK, KENTİN KÜLTÜREL VE SOSYAL MİRASINA DEĞERLİ BİR İMZA BIRAKIYOR”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu yapmaya başlayan 6.’ncı şehrin Mersin olduğunu ve 2015’ten beri her sene yapıldığını vurgulayan Budur, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu yapıyoruz. Bu da kentin hem kültürel hem de sosyal mirasına, geleceğine çok değerli bir imza bırakıyor. Yıllar içerisinde gündelik yaşamlarında bisiklet kullanmayı alışkanlık edinen kadın sayısında çok büyük bir artış gözleniyor. Bisikletli kadının sokakta görünür olması aynı zamanda diğer erkeklerin, kadınların ve çocukların bisiklet kullanmaları için çok önemli bir rol model de oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR’İN DESTEKLERİ HER SENE KATLANARAK DEVAM EDİYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliğe olan desteklerinin her sene katlanarak devam ettiğini ifade eden Budur, “Bu sene de Büyükşehir Belediyesi afiş, billboard, otobüs duraklarında ve otobüslerin içerisindeki led ekranlarda ve sosyal medyada bizlere duyuru desteği verdi. Bunun yanı sıra Kent Orkestrasıyla, ses, sahne ve müzik sistemiyle, buraya katılan Mersin halkının hem daha keyifli hem de daha konforlu birkaç saat yaşaması için seferber oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür etmek istiyorum. Çünkü kendisi göreve geldiği günden beri insan odaklı çalışmalara çok önem veriyor. Ayrıca bisiklet ulaşımına olan duyarlılığı nedeniyle de, Mersin 2021 yılından beri çağ atladı diyebiliriz. Onun için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR