GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2023 16:13

TTB: “Hekimler için ‘Dövülebilir’ demek suç işlemeye tahriktir”

Mehmet ışık - MERSİN (TANIK HABER)-İnternet üzerinden yayın yapan bir kanalda sokak röportajına yer verilen bir kadının "Doktor dövüyoruz" ifadelerinin gündem olmasının ardından TTB yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Hekimler için ‘Dövülebilir’ demek suç işlemeye tahriktir. Sorumlusu, bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlardır” denildi.

TTB: “Hekimler için ‘Dövülebilir’ demek suç işlemeye tahriktir”

Youtube’dan yayın yapan bir kanalda sokakta vatandaşlara mikrofon tutularak yapılan yayında bir kişinin ‘doktor dövebiliyoruz’ açıklaması Türk Tabipler Birliği (TTB) Hukuk Bürosu ve Merkez Konseyi ile Mersin Tabip Odası’nın tepkisini çekti. Yapılan ortak açıklamada kanalda konuşan kişinin, hekimleri ‘dövülebilir’ duruma gelmesinin gelişme olarak gördüğü ifade edilerek, “Hekimler İçin ‘Dövülebilir’ demek ‘Suç İşlemeye Tahrik’tir. Sorumlusu, bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlardır.  Kanalın sahibi ve bir günlüğüne ünlü olanlar arasına katılan beyan sahibi kendilerinden memnun olabilirler. Ancak bu zihinleri zehirleyen ortamı yaratanlar, hekimlere yönelen tüm saldırıların da esasen azmettiricileridir” denildi.

TBB SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Kanal bilgilerinde sahibinin kimliğinin yer almadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Kanalın tanıtımında ‘Tarafsız yayın nasıl yapılır izleyin. Gündemimiz seçim olduğu için şu an bulunduğum şehir Samsun'da, tek başıma seçim anketleri yapıyorum. Yorum katmadan, saygılı ve tarafsız seçim yayınları nasıl yapılır herkesin görmesini istiyorum’ denilmişse de, esasen yapılanın gazetecilik ve yayıncılık olmadığı açıktır. Gazetecilik meslek ilke ve kuralları şiddete, şiddete çağrıya ve bu yönde tahriklere karşı taraf olmayı gerektirmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun ‘Suç işlemeye tahrik’ başlıklı 214. maddesi ‘Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmünü içermektedir ve korunmak istenen hukuki yarar kamu barışıdır. Aleni olarak gerçekleştirilen bu tür fiillerin, kamu barışı açısından ifade ettiği tehlike nedeniyle, zararlı neticenin doğması gerekmemektedir. Türkiye’de hekimler halihazırda tehlike altındadır, birkaç gün içinde üç ayrı ilde saldırı yaşanmıştır. Türk Tabipleri Birliği hekimlerin yanındadır. Suç işleyenler ve suça tahrik edenler hakkında suç duyurularında bulunulacaktır.” Açıklamanın sonunda, “Kanalın sahibini tüm hekimlerden özür dilemeye ve sorumluları şiddet dilini bırakmaya ve yetkilileri de göreve davet ediyoruz” denildi.

 

AdminAdmin