DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
ZEYNEP KIZILGÜL
ZEYNEP KIZILGÜL
Giriş Tarihi : 15-09-2023 16:29

GÜÇLÜ BİR RUH SAĞLIĞI İÇİN EVDE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak için çeşitli davranış değişiklikleri yapmak çok önemlidir. İşte güçlü bir ruh sağlığına sahip olmanın 4 önemli kuralı...

1. DUYGULARINIZI KONTROL ALTINDA TUTUN

Psikolojisi güçlü olmayan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, morallerini ve ruh hallerini başkalarının belirlemesine izin vermeleridir. Etrafınızdakilerin sizi etkilemesine ve yaptıklarıyla kendinizi kötü hissetmenize neden olmasına engel olmalısınız.  Bunu, özgür ve bağımsız bir birey olduğunuzu göz önünde bulundurarak ve başkalarının düşüncelerini ya da davranışlarını asla değiştiremeyeceğinizin farkında olarak yapabilirsiniz. Unutmayın insanlar aslında kendi benliklerinde var olan ve oldukça rahatsızlık duydukları duygu ve düşünceleri başkalarına yansıtarak rahatlarlar. Yani amaçları sevmedikleri duyguları ve düşünceleri yükleyecek taşıyıcı bulmaktır. Başkalarının size yapmaya çalıştıkları tamamen kendi problemleri, iç dünyalarında yaşadıklarıdır o yüzden kimsenin taşıyıcısı olmayın. 

2. BÜTÜN  DÜŞÜNCELERİNİZ GERÇEK DEĞİLDİR BUNUN FARKINDA OLUN

Her düşünce doğru demek değildir. O yüzden o düşüncelere karşı önlem almayın, onlardan uzaklaşmaya, kaçmaya çalışmayın. Çünkü bunu yaptıkça kurtulmanız daha zor olacak. O yoğun kaygılı düşünceler sizin onlardan korktuğunuzu fark ettikçe daha çok güçlenecekler ve daha fazla hayatınıza dahil olacaklar. Onların gerçek olmadığının farkında olun ve  kafanızın içine girdiklerinde kendiliğinden gitmelerini bekleyin.

3. HERKESİ MEMNUN ETMEYE ÇALIŞMAKTAN UZAK DURUN

Kariyeriniz, sosyal yaşantınız, eşiniz ya da aileniz için çok fazla taviz verdiğinizi, çok fazla fedakarlık yaptığınızı hissediyorsanız oturup bu konuyu sağlıklı bir şekilde düşünmeniz size iyi gelecektir. Bu, başkalarına çok fazla fedakarlık yapmanız nedeniyle kendinizi ihmal ettiğinizi gösterebilir. Aynı zamanda hatalarınızın sorumluluğunu almaktan kaçındığınız için kendinizi mağdur rolüne sokuyor olabilirsiniz.Yani aslında siz herkesin her şeyine yetişmeye çalışırken kendinizden kaçıyor olabilir misiniz?

4. BARIŞMAYI VE AFFETMEYİ TERCİH EDİN

Yakın bir arkadaşınız, aile üyeniz veya iş arkadaşınız sizi incitmiş veya üzmüş olabilir. Bu kişiye karşı yoğun bir öfke hissetmek ve artan kızgınlık, aslında sizin üzerinizde başkalarına olduğundan daha büyük bir olumsuz etki yaratabilir. Bu kişiye olan öfkeniz olumsuza odaklanmanıza neden olarak kendinizden zaman çalacaktır. Bu nedenle zamanınızı ve enerjinizi yeniden kazanmak için yapabileceğiniz en yararlı şey affetmektir. İnsanların davranışları ve duyguları geçmiş yaşantıları ile ilişkilidir. İnsanların  geçmişteki aileleri tarafından yaşatılanları devam ettirdiklerine kuvvetle inanıyorum. Empati kurabilmek oldukça önemli.  Burada affetmeden kasıt, karşınızdaki kişinin sizi üzen davranışının kendi hatasından kaynaklandığını kabul etmek anlamına gelir.

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak istiyorsanız yukarıdaki önerilere dikkat etmeniz oldukça etkilidir. Kendinizi zayıf ve bitkin hissettiğinizde ya da gerekli önlemleri alacak, hayatınızda değişiklik yapacak gücünüzün olmadığını fark ettiğinizde psikolojik destek almanız faydalı olabilir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ZEYNEP KIZILGÜL

ZEYNEP KIZILGÜL

DİĞER YAZILARI
NAMAZ VAKİTLERİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Aysun Keskin
Aysun Keskin
ARŞİV ARAMA