DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
AYŞE DENİZ
AYŞE DENİZ
Giriş Tarihi : 15-09-2023 11:00

Mersin'de Tatlı Bir Çıtırtı!

Mersin'de gezilecek görülecek yerler denince ilk akla gelen yerlerin başında gelen Narlıkuyu’ya gittik bu hafta.

 Aslına bakacak olursanız yıllardır her yaz en az 15 -20 kere gittiğimiz yerdir. Ancak bizi her seferinde buraya çeken tatlı bir sebebimiz var:)

Öncelikle söylemeliyim ki Narlıkuyu hem bölge halkı hem turistik gezilerde oldukça popüler Mersin'e 65 , Silifke'ye 20km uzaklıkta bulunan bir koy Narlıkuyu Koyu.

Özellikle yaz aylarında Mersin ve Güneydoğu illerinden gelen tatilcilerinin akınına uğruyor.

Narlıkuyu Koyu Mersin’in Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan onlarca koyundan farklı olarak Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yeraltı suyunun Akdeniz’e karıştığı bir konumda turkuaz rengi buz gibi suyuyla oldukça keyifli.

Koyu saran sıra sıra dizilmiş balıkçılar bu bölgenin güzelliğini ve kullanımı engellemiş olsa da ancak bu bölgede asıl popülerliği Öğretmenin yeri dediğimiz meşhur lokmacısı kazanmış durumda. Lokma deyince hepimizin ilk akla İzmir gelir ancak İzmirliler kusura bakmayın lütfen:) burada yediğimiz lokma tatlısı hiçbir yerdekine benzemiyor. Havasından mı suyundan mı ?  Ustanın el lezzetli mi?  El aldığı baba mesleği mi desem! Bilemiyorum ama bildiğim tam karınca kararınca çıtır çıtır lokma

Öğretmenin yeri eski usul klasik lokma yapan ancak bunun da hakkını vererek oldukça güzel yapan tek yer desem abartmış olmam. Bağımlısı olmak için sadece bir kere uğramanız gerekiyor:)

Her şey gözünüzün önünde oluyor lezzetin sırrı hamuru dışında kızgın yağa kaşık kaşık atılan hamur küçük küçük baloncuklar oluştuktan sonra  o muazzam çıtırlık için çift pişirme yöntemiyle önce bir pişiyor sonra bir kenarda yağı süzülüp tekrar ikinci bir pişirme işlemi uygulanıyor tabi hamurda  kullanılan malzemeyle de ortaya acayip bir çıtırtı bombası çıkıyor böyle çerez niyetine hafif baymayan  çıtır çıtır kaç tane yedin gitti anlamıyorsun. Self servis plastik tabakla alınıp kürdana batırılıp çıtırdatıyorsun. Bazı saatler kalabalıktan oturacak yer bulamıyorsunuz lokma için uzun sıralar oluşuyor ancak buna değiyor bak şuan bile yazarken nasıl canım çekti:))

Narlı Kuyu Öğretmenin yeri Lokmacısı Yahya bey ilk önceleri 24 yıl öğretmenlik hayatında kışları okulda çalışıp yazları gelip bu lokmayı dökmüş 2005 de emeklilik sonrası 2006 da yaz kış hizmet vermeye devam etmiş. Tam 40 yılı aşkın aynı yerde aynı lezzet ustamızın ellerine sağlık. Bir defa lokma yiyen herkesin her geçişte mutlak suretle uğradığı öğretmenin yeri hala Mersin'e kadar gelip de uğramayan duymayan kaldıysa özellikle anlatmak istedim hele ki sevgili gezgin arkadaşlarım Mersin'e kadar gelip şu lokmalardan yemeden gittiyseniz mersini tam gezdim demeyin sakın:))

Gezginler demişken Narlıku’yuya kadar gelip  Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Uzuncaburç Antik Kenti, Kanlıdivane, Astım Mağarası, Adamkayalar, Cennet Cehennem Obrukları, Göksu Deltası, Aya Tekla Kilisesini de görmeden gitmeyin derim.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Aysun Keskin
Aysun Keskin
ARŞİV ARAMA