GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2023 23:01

19 Mayıs coşkusu

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104’üncü yılında, tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de 19 Mayıs coşkusu yaşandı.

19 Mayıs coşkusu

 (TANIKHABER) Mersin’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Coşkuyla kutlanan törende, gençlerin ve çocukların hazırladıkları gösteriler, katılımcılardan büyük alkış aldı.

“Cumhuriyet Meydanı’nda başladı”

Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanında sabah saat 08.45’te Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve iki genç tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Törene, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, protokol üyeleri, askeri erkan, sporcular ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi üyesi tarafından bir şiir okundu.

"Türk genci, yarının en büyük güvencesidir"

Törende, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Demir yaptı. Demir, "Bugün 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 104. Yıldönümü. Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının taşıdığı ruhla azimle, sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olan 19 Mayıs; gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri, bugünün ve yarınların en büyük güvencesidir.   Bugün Birlik, beraberlik anlayışı içinde, birbirine sevgi ve saygı ile yaklaşan en üst düzeyde eğitim almış, teknolojik yeteneklerle donatılmış Türk Gençliğinin, Milli Bağımsızlık Mücadelesindeki inanç, birlik ve beraberlik ruhunu aynı kararlılıkla sürdürmektedir" dedi. 

“Kentte karnaval havası”

Konuşmaların ardından çocuklar ve gençlerin gerçekleştirdiği halkoyunları, cimnastik gösterileri, tekvando gösterileri büyük beğeni toplandı.  Kutlama etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’nın yanısıra şehrin farklı noktalarında da devam etti.  Gün boyunca düzenlenen spor aktivitelerinin yanı sıra  Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bando Konseri, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezleri Üyelerinin Gençlik Konseri,· Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinin Gençlik Konseri, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Konseri ve gençlik şöleni kentte karnaval havası yaşattı.

“Dalga dalga yayıldı”

Mersin Valisi Ali Hamza Peahlivan da günün anlam ve önemi ile ilgili bir mesaj yayımladı. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ayak basması Türk tarihi açısından hayati bir dönüm noktası olmuştur” diyen Pehlivan, “Bu gün aziz Milletimizin inancından ve zaferlerle dolu şanlı tarihinden güç alarak yeniden dirilip ayağa kalkışının ilk adımıdır” dedi.

“Her ilerlemenin temeli özgürlüktür”

Vali Pehlivan mesajında şunları söyledi; Samsun’da başlatılan bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm yurda yayılmış, milli birlik ve beraberlik duygusu zirveye ulaşmıştır. İşgal güçlerinin baskılarına rağmen necip milletimiz, “Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve yok olma vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun temeli özgürlüktür.” diyen Atatürk ve silah arkadaşlarına tereddütsüz destek vermiş; büyük zorluklar, sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, ecdadımızın tarifsiz fedakârlıklarla elde edilen Kurtuluş Savaşı zaferi; egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu ve millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün kabul edilmediği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile taçlandırılmıştır.

“Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır”

Tarihini, milli ve manevi değerlerini idrak ederek, çağın gerektirdiği bilim ve teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten, eser ortaya koyan nesiller olarak yetişen gençlerimiz, geleceğimizin en büyük teminatı, ülkemizin sahip olduğu en büyük zenginlik kaynağıdır. Nitekim, gençlere çok güvenen Atatürk, ”Ey yükselen yeni nesil,istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” demiştir.

“Geleceğe güvenle bakıyoruz”

Bu kıymetli emanete sahip çıkmak, korumak ve gelecek nesillere en güçlü şekilde bırakmak sevgili gençlerimizle birlikte hepimizin görevi, milli sorumluluğudur. Çağın gerekleri doğrultusunda kendini geliştiren, okuyan, araştıran, seçtiği mesleğin en iyisi olmak için çok çalışarak, ter akıtarak vatanına, devletine, milletine hizmet etmek üzere yetişen gençlerimize çok inanıyor ve gençlerimiz sayesinde geleceğe güvenle bakıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, kurduğu Cumhuriyeti gençlerimize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın kahramanlarını, aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygı ve rahmetle ve yâd ediyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, değerli Mersinli hemşehrilerimizin, aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı içten en iyi dileklerimle kutluyorum.

------------GALERİ İÇİN TIKLAYIN-------------

AdminAdmin