SİYASET
Giriş Tarihi : 24-07-2023 18:24

‘24 TEMMUZ RESMİ BAYRAM OLARAK KUTLANMALI’             

CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Lozan Antlaşması'nın 100. Yıldönümünü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “CHP olarak, Kanun Teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı 24 Temmuz resmi bayram olarak kutlanmalıdır” dedi.

‘24 TEMMUZ RESMİ BAYRAM OLARAK KUTLANMALI’             

MEHMET IŞIK- CHP, Lozan Barış Antlaşması'nın 100. Yıldönümü ve Basında Sansürün Kaldırılışının 115. Yıldönümü sebebiyle, 81 il ve ilçelerde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’de de CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, il başkanlığında yönetim kurulu üyeleri ve kadın kolları üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Başkan Ömür, açıklamasında; bugün emperyalizme karşı verilen Kurtuluş Savaşının zafer belgesi, Cumhuriyetin tapu senedi Lozan Antlaşması'nın 100. yıldönümünü kutladıklarını söyledi.

Bugünün 780 bin kilometrekarelik ülke topraklarının, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunun egemen devletlere kabul ettirilen tarih olduğunu anımsatan Başkan Ömür, “Lozan Barış Antlaşması'yla; Emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç/dış borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Duyun-ı Umumiye belasından kurtulduk. İktisadi bağımsızlaşmanın önü açıldı. Yunanistan'da kalan Türk azınlığın hakları güvence altına alındı. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi. Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren, Sevr Anlaşması'nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: ‘Lozan Barış Antlaşması, Türk Ulus’una yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması, ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir.’ Lozan saltanat sevdalılarına, emperyalizme, mandaya karşı Mücadelemizin zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lozan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan'ı hafife alan, subjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar, İ İnönü’ye, onun üzerinden Atatürk’e, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektedir” dedi.

“KANUN TEKLİFİMİZİ MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNDUK”

“Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan'a giden süreci inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren başta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2'nci Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız İsmet İnönü ile milli mücadele kahramanlımızı saygı ve minnetle anıyoruz” diyen Başkan Ömür, “ Kurucu değerlerimiz ve kurucu kadrolarımızın hedef ve idealleri, geçmiş l00 yılda olduğu gibi önümüzdeki yüz yıllarda da vazgeçilmez yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Biz, CHP olarak, Kanun Teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı 24 Temmuz resmi bayram olarak kutlanmalıdır” ifadelerini kullandı. 

“SAYGIN VE ÖZGÜR GAZETECİLERİN YANINDA OLACAĞIZ”

Bugünün aynı zamanda basında sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümü olduğunu anımsatan Başkan Ömür, şunları kaydetti: “24 Temmuz'un basın için bayram olmaktan çoktan çıktığı günleri yaşıyoruz. Ne yazık ki, basında sansürün kaldırıldığı 1908 istibdat koşullarından çok daha kötü koşullarla karşı karşıyayız. Gazetecilerin, basın emekçilerinin dövüldüğü, tehdit edildiği, hapse atıldığı; basın kurumlarının kapatıldığı; ekranların karartıldığı; erişim engellerinin fikir suçlarının sansürün ve soruşturmaların olağanlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 2002 yılında l00. Sıradayken bugün 165. sıraya kadar gerileyen ülkemizde, basının durumu demokrasimizin de içler acısı durumunu gözler önüne sermektedir. İktidar, geldiği günden beri Türkiye'de halkın haber alma hakkını yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden sistemli olarak gasp ederek, toplumu dizayn etmeye çalışmaktadır. Gazeteci adı altında satın aldığı yandaşlarıyla adaletsizliği, haksızlığı, yolsuzluğu ve yoksulluğu görünmez kılmaktadır. Unutmayalım ki, Çin'den sonra dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olan Türkiye’de, bu sorun sadece gazetecilerin değil; tüm toplumun sorunudur.Biz, CHP olarak, özgür medyayı ve dolayısıyla halkın haber alma hakkının gasp edenlere; basın emekçilerinin sendikal haklarını en alt seviyelere indirenlere; korku, sansür ve hapis üçgeninde basını tehdit edenlere karşı, kalemini satmayan, gazeteciliğin meslek ilkelerine ve etiğine sahip çıkan saygın ve özgür gazetecilerin yanında olacağız.”

 

                                                                                                                                                                                                                    

           

AdminAdmin