SİYASET
Giriş Tarihi : 10-05-2023 23:13

Bakan Nebati, “Bilişim Kenti Mersin: Vizyon Projesi' tanıtım programına katıldı

Türkiye Yüzyılı'nın başarının, bilimin, kalkınmanın, gücün, verimliliğin, dijitalin yüzyılı ve en çok da gençlerin eseri olacağını vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Geçmişte kimlerin, yerli kaynaklarımızı, kendi insanımızın gayretlerini nasıl ve neden engellediklerini de iyi anlayın.

Bakan Nebati, “Bilişim Kenti Mersin: Vizyon Projesi' tanıtım programına katıldı

Bizler ilk günden bu yana bu vesayet odaklarıyla, bu müstemleke aydın zihniyetiyle mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizler, Türkiye Yüzyılı'na ilerlerken, içeriden ve dışarıdan kimsenin önümüzde engel olmasına asla fırsat vermeyeceğiz" dedi.
Bakan Nebati, bir otelde düzenlenen 'Bilişim Kenti Mersin: Vizyon Projesi' tanıtım programına katıldı. Burada konuşan Bakan Nebati, kendilerinin hem Mersin'in hem de Türkiye'nin güçlü yarınlarını inşa edecek asli unsurun gençler olduğunu çok iyi bildiğini, gençlere büyük bir güven duyduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde 21 yıldan bu yana gençlerin önündeki tüm engellerin tek tek kaldırıldığını vurgulayan Nebati, "Gençleri her konuda destekleyerek yarınlara hazırlıyoruz. Bir zamanların Türkiye'sinde, gençlerimiz inancı yüzünden, başörtüsü veya sakalı yüzünden üniversite kapılarında adeta zulümlere maruz kalırken bugün ülkemizin dört bir yanında Teknofest ruhuyla yarınlarımızı inşa ediyorlar. Son 21 yılda üniversitelerimizin sayısını 76'dan tam 208'e çıkardık. Böylece, üniversitesi olmayan hiçbir ilimiz çok şükür kalmadı. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için üniversite harçlarını kaldırdık. Üniversite öğrencilerimizin kredi geri ödemelerini sadece aldıkları anapara üzerinden yapmalarına imkan tanıdık. Bizler, siyasette de gençlerimizin önünü açtık. Gençlerimizin siyasette aktif rol alabilmeleri için seçilme yaşını önce 25'e, sonra da 18'e indirdik. Nitekim bu seçimlerde en genç milletvekili adayını gösteren parti de AK Parti'mizdir. 18 yaşındaki Nisa Alptekin kardeşimiz, İzmir'de listemize milletvekili adayı olarak dahil olmuştur. Öte yandan, genç istihdamını teşvik etmek amacıyla, gençleri işe alan işletmelerimize prim desteği veriyoruz. Aynı şekilde, genç girişimcilerimize de prim teşviki uygulamasını getirdik. Bu çerçevede, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primlerini, bir yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz karşılıyoruz" diye konuştu.

"1 MİLYON İSTİHDAM PROJESİ'NDE TOPLAMDA BİR BUÇUK MİLYON KULLANICIYA ULAŞILDI"
Kendilerinin kalkınmada yeni teknolojilerin ve teknoloji yoğun üretimin de ne denli önemli bir faktör olduğunun net bir şekilde farkında olduklarının altını çizen Nebati, "Bu sebeple birçok ilimizde genç girişimcilerimiz için teknokentler ve tasarım merkezleri kurduk, kurmaya da devam ediyoruz. Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen '1 Milyon İstihdam Projesi' ile siz gençlerimize çevrim içi eğitim imkanlarını geniş bir yelpazede sunarak yazılımcı olma fırsatı sunuyoruz. Bu proje çerçevesinde bizler, bilgi teknolojileri alanında sadece eğitimler sunmakla yetinmedik. Eğitimleri tamamlayan gençlerimizin, bu alanda iş bulabilecekleri dijital altyapıyı oluşturarak, ülkemizin en büyük işverenlerinin de bu istihdam ve kalkınma seferberliğine dahil olmalarını sağladık. Nitekim, 3'üncü yılına giren 1 Milyon İstihdam Projesi toplamda bir buçuk milyon kullanıcıya ulaşmış durumdadır. Bizler, artarak sağlamaya devam ettiğimiz bu desteklerle gençlerimizin büyük başarılara imza atacağına kesin inanıyoruz" ifadelerini kullandı.


 

AdminAdmin