GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2023 14:07

Cemevi’nden depremzede çocuklara özel etkinlik

MERSİN (TANIK HABER)-Mersin Cemevi, depremzede çocuklar için eğlence etkinliği düzenleyip, ailelerine yönelik psikolojik eğitim atölyesi gerçekleştirdi.

Cemevi’nden depremzede çocuklara özel etkinlik

Mersin Cemevi Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte çocuklara yönelik resim, boyama atölyeleri ve eğlence aktiviteleri yapıldı. Depremzede çocukların aileleri için de Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) tarafından psikolojik eğitim verildi.

 

“CEMEVİ HEPİMİZİN EVİ”

Psikoloji eğitimi öncesi aileleri selamlayan Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, depremin yıkıcı etkilerinin birlikte atlatılmasının önemine vurgu yaparak, “Çorbada bizim de tuzumuz bulunsun diyerek neler yapabiliriz, çocuklarımız için ne faydalı olur diye düşündük ve bu etkinlikte karar kıldık. Cemevi hiçbir tarikatin, hiçbir inancın, hiçbir mezhebin evi değil, hepimizin evidir. Hepiniz yürekten hoş geldiniz” dedi. Psikolog Görkem Yılmaz ise deprem yaşamış kişilere ve yakınlarına psikolojik sağlamlık adlı psikoeğitim verildi. Verilen eğitimde depremden sonraki psikolojik sağlamlık, iyilik hali ile birlikte ebeveyn ve çocukların tutumları konuşuldu.

 

Mersin Cemevi Kadın Komisyonu Üyesi Aysel Kılavuz, depremzede ebeveyn ve çocukların bir nebze de olsa yaralarını sarmak, moral yükseltmek adına bu etkinlikte karar kıldıklarını söyledi. Mersin Cemevi Kadın Kolları Başkanı Elif Sert ise “Etkinliğimiz çocuklar ve aileleri ile birlikte bir gün de olsa nefes alsınlar, eğlensinler istedik. Büyüklerin zaten travmaları çok büyük, çocukların mutlu olduğunu gördüklerinde biraz da olsa rahatlayacaklarını düşündük. Çok ağır bir süreçten geçiyoruz ama birbirimizin yanında olarak bu süreci daha kolay atlatacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan etkinlikte Kadın Komisyonunun hazırladığı hediyeler depremzede çocuklara verildi.

AdminAdmin