Tanık Haber Gazetesi
HV
29 KASIM Çarşamba 07:35

‘DÜNYADA AÇLIK VARSA ADALETSİZ GELİR DAĞILIMINDAN KAYNAKLANIYOR’

Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci, dünyada açlık varsa bunun yetersiz bitkisel ve hayvansal ürünlerin ve gıda arzından değil, adaletsiz gelir dağılımından kaynaklandığını söyledi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-10-2023 12:18
‘DÜNYADA AÇLIK VARSA ADALETSİZ GELİR DAĞILIMINDAN KAYNAKLANIYOR’

MEHMET IŞIK- TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Değirmenci, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Dünya Gıda Günü’nde gıdaya ulaşmanın en zor yılı olarak tanımlamanın yanlış olmayacağını ifade eden Başkan Değirmenci, Pandemi döneminde bile bu kadar sıkıntılı günlerin yaşanmadığını savundu. Değirmenci, “Yanlış ekonomi politikalarıyla tarım üretiminin hızla azalması, emekçi ve emekli ücretlerinin açlık sınırının altında kalması, bırakın sağlıklı beslenmeyi, karnımızı doyurmayı bile lüks haline getirmiştir. Pandemi süreci, son 10 yılda artan etkilerini yaşamakta olduğumuz iklim değişikliği, su kaynaklarının kirlenmesi, ormanların, sulak alanların ve çevrenin tahrip edilmesi, tarım alanları ve meraların amaç dışı kullanılması, artan nüfus, mülteci akını gibi sorunlar yakın gelecekte su krizine, toprak kıtlığına ve dolayısıyla gıda krizine neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ YAŞAYARAK ÖĞRENMEK ZORUNDA KALDIK”

Öte yandan suyun, dünyada canlı hayatın devamı için gerekli olduğuna değinen Başkan Değirmenci, şöyle devam etti: “Su olmazsa hayat olmaz. Dünya yüzeyinin dörtte üçü, vücudumuzun %50’sinden fazlası su içerir, yine gıdamızı üretmek ve yaşamak için suya ihtiyaç duymaktayız. İklim değişikliği, özellikle son yıllarda insan eliyle ‘kriz’ haline dönüştürülerek, aşırı yağışlar, su baskınları, can kayıpları, aşırı sıcaklar, kuraklık olarak dünya ülkelerinin gündeminde sıkça yer almaktadır. İçilebilir su kaynaklarımızın ve tarımsal üretimin hızla azalması, yönetenler tarafından sorun çözücü tarım, gıda ve su politikalarının oluşturulmaması, gelecek için duyulan endişeleri arttırmıştır. Özellikle Covid-19 pandemisi, dünyaya gıdanın stratejik önemini ispatlamıştır. Tedarik kanallarında yaşanan aksamalar, ‘Kendi Kendini Besleyen Ülke’ olmanın hayati önemini gözler önüne sermiştir. Karnınız açsa, içecek suyunuz yoksa son model arabanızın, elektronik cihazların hiçbir kıymetinin olmadığını, pandemi döneminde hepimiz yaşayarak öğrenmek zorunda kaldık. Ne acıdır ki, 21.yüzyılda bu gerçeği tecrübe eden ülkeler, pandemi biter bitmez Ukrayna-Rusya savaşının çıkmasına göz yummuş, geçen hafta da Filistin-İsrail savaşının yeniden başlamasına engel olmamıştır. İklim değişikliğinin sebep olduğu ciddi sorunların çözümü için hızlı adımların atılması gerekirken, savaşlar çıkıyor, küresel çıkar çatışmaları büyüyor, gelir adaletsizliği artmaya devam ediyor, çocuklarımız, gençlerimiz sağlıklı beslenemiyor, gelecek planları yapamıyor. Birleşmiş Milletler öncülüğünde, 193 ülkenin 2019 yılında imzaladığı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan sıfır açlık, 2030 için ulaşılabilir olmaktan çok uzaktadır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği günlerin, maalesef başka bahara kaldığı görülüyor.”

“SORUMLULUK ALMAK HEPİMİZİN ORTAK TOPLUMSAL GÖREVİDİR”

Gıda güvencesinin sağlanamadığı bir dünyada, adil ve demokratik bir düzen içinde yaşayabilmenin hayal olacağını aktaran Başkan Değirmenci, bugün dünyada 800 milyonun üzerinde insanın yani her 10 kişiden birinin yatağa aç girdiği bilgisini verdi. Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22`sinin yeterli gıdaya ulaşamamakta, yüzde 8,5’nun ise açlık sınırında yaşadığının altını çizen Başkan Değirmenci, “İnsanlık için kâbus olan bu yokluğu ve yoksulluğu yenmek için sorumluluk almak hepimizin ortak toplumsal görevidir. Unutulmamalıdır ki, dünya üzerinde üretilen tarım ve gıda ürünleri 8 milyarı geçen dünya nüfusunu beslemeye yetecek miktardadır. Eğer dünyada açlık varsa bu yetersiz bitkisel ve hayvansal ürünler ve gıda arzından değil, adaletsiz gelir dağılımından kaynaklanmaktadır. Yaşadığımız gıda krizinden kurtulabilmek; rant ve beton ekonomisi yerine üretim ekonomisini, sermayenin öncelikleri yerine kamusal ve toplumsal çıkarları, gündelik politikalar yerine planlı kalkınmayı önceleyen ‘Kamucu Tarım ve Gıda Politikaları’nı savunmakla ve yaşama geçirmekle mümkündür. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odaları olarak; açlığın, yokluğun ve yoksulluğun son bulduğu, hakça ve adil paylaşımın olduğu bir ülke ve dünya özlemiyle bilimden, üretimden, insandan, emekten, doğadan, kamu yararı ve toplum çıkarından yana tutumumuz sürecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR