EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-05-2023 22:43

Ebeveynleri eğiterek, çocuklara destek veriyor

MERSİN (TANIKHABER) Mersin Yenişehir Belediyesinin Türkiye'de bir ilk imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi: Yenişehir Modeli'nin bileşenlerinden olan “0-3 Yaş MABEP Aile Eğitimleri”ni tamamlayan ebeveynler sertifikalarını aldı.

Ebeveynleri eğiterek, çocuklara destek veriyor

61 aileye sertifikalarını veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle ebeveynlere ücretsiz verilen eğitimlerle çocuklara destek veriliyor. 2019 yılında başlatılan proje ile ebeveynlere erken çocukluk gelişim dönemlerinin özellikleri, yaş gruplarına yönelik oyun ve destek sistemleri, aile olmanın önemi ve aile olgusunun gelişim dönemlerine etkisi, okul öncesi eğitim, yeni doğan temel eğitimi ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık eğitimleri veriliyor.

Eğitimler uzman akademisyenler tarafından veriliyor “Her aile bir okuldur” ve “Öğrenen anne-baba gelişen çocuk” sloganıyla verilen eğitimlerin ardından ebeveynler çocuklarının erken dönemdeki gelişim süreçleri hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyor.

Marmara Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yürüten Marmara Aile Becerileri Eğitim Programı(MABEP)’nda görevli uzman akademisyenler tarafından çevrimiçi verilen eğitimlerle çocukların sağlıklı gelişimine rehberlik ediliyor.

Başkan Özyiğit “Yenişehir’de elimizi taşın altına koyduk. Çocuklarımızı kaderlerine terk edemeyiz.” Eğitimlerini tamamlayan 7,8 ve 9’uncu gruptaki aileler sertifikalarını Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in elinden aldı. Başkan Özyiğit, ailelerle tek tek sohbet ederek eğitimlerle ilgili görüşlerini aldı. Ailelere seslenen Başkan Özyiğit, “Çocuklarının gelişmesine çok önem veren özverili anne ve babalar, sizleri öncelikle kutluyorum. Çünkü Türkiye’de ilk olan böyle bir eğitime zaman ayırıp ‘ben çocuğumu daha iyi nasıl yetiştiririm, nasıl geleceğe hazırlarım’ diyerek bir sorumluluk hissettiniz ve bu eğitimlerimize katıldınız. Bu eğitim Türkiye’de başka bir yerde yok. Erken çocukluk
eğitimi veren Türkiye’deki ilk kurumuz.”diye konuştu.
 

AdminAdmin