EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-05-2023 14:06

İş dünyasının geleceği masaya yatırılıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi öncülüğünde “İnsan Kaynakları Çalıştayı” düzenlenecek.

İş dünyasının geleceği masaya yatırılıyor

MERSİN (TANIK HABER)-4 Mayıs 2023 tarihinde Mersin HiltonSA’da gerçekleştirilecek çalıştayda; istihdam, işsizlik, girişimcilik, iş arayanlara ve öğrencilere yönelik yapılacak faaliyetler ve işverenler ana konular olarak belirlendi. 4 ana konu için 4 moderatör ve 20 masa lideri yer alacak.

ÇALIŞTAY RAPORU MERSİN’E REHBER OLACAK

İnsan Kaynakları Çalıştayı’nın bitiminde masa liderleri tarafından, masalarda konuşulup görüşülen konular tasnif edilecek ve moderatörlere teslim edilecek. Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi moderatör ve masa liderleri ile gerçekleştireceği çalışma sonunda kamuoyuna bilgi içerikli bir rapor sunulması hedefleniyor. Çalıştaya kamusal kuruluşlar, üniversiteler, odalar, sivil toplum kuruluşları, vakıf temsilcilerinin yanı sıra özel sektörden sağlık, turizm, parakende, sanayi gibi birçok sektörden temsilciler katılacak. Çalıştayda yazar Ahmet Şerif İzgören de kurumsallaşma, markalaşma uygulamaları ve dijitalleşme gibi konularda konuşmacı olarak yer alacak.

ÇALIŞTAYDA 200 KATILIMCI YER ALACAK

Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, 2019 yılında kurulan Kariyer Merkezi’nin ilk çalıştayının da aynı yıl yapıldığını, Kariyer Merkezi olarak iş arayanlara, öğrencilere ve işverenlere yönelik profesyonel rehberlik hizmeti sunmayı sürdürdüklerini dile getirerek, “Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda artık Kariyer Merkezimiz sadece kendi özelindeki hizmetlerini planlamanın yanı sıra Mersin'in insan kaynakları politikasına yön verecek çalışmalara da imza attığını görüyoruz. Çalıştayımızı 4 Mayıs tarihinde Mersin HiltonSA’da gerçekleştireceğiz. Kapalı oturum şeklinde devam edecek. 200 kişinin katılımı öngörüldü. Bunun içerisinde kamusal kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, özel sektörün profesyonel yöneticileri olmak üzere katılımcılarımızla ilgili çalışmalarımızı yaptık” dedi. Çalıştayda 4 ana konunun olacağını belirten Özada, “Birinci konumuz istihdam ve işsizlik. İkinci konumuz girişimcilik. Üçüncü konumuz İş arayanlara dönük ve öğrencilere dönük yapılacak faaliyetler. Dördüncü konu olarak da işverenleri hedefledik. ‘İşverenlere ve çalışanlara yönelik faaliyetlerimiz neler olacak?’ kısmında çalışmalar yapacağız. Tabii ki bu dört tane ana konumuz belirleyici olacak ve masalarda bunların alt kırılımları olacak. Alt kırılımlara baktığımız zaman istihdam konusuna baktığımız zaman istihdamı destekleyecek teşvikler bunun alt kırılımlarından bir tanesini oluşturacak veya eğitim hayatından iş hayatına geçmekte zorlanan öğrenciler için hangi önlemleri alalım kısmında çalışmalar yapacağız. Girişimcilik kısmına baktığımız zaman kadın girişimciliğini nasıl destekleyebiliriz ki katılımcılarımızı da özellikle masalardaki oturum düzenine kadar önceden planlı bir şekilde çalışmalarımızı yaptık. Yani kişinin unvanına göre, kişinin çalıştığı kuruma göre katıldığı konu başlıklarını da önceden kendilerine vererek çalışarak gelme fırsatını da yarattık” diye konuştu.

AdminAdmin