GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2023 17:05

Kadın emeği gün yüzüne çıkıyor

MERSİN (TANIK HABER)-Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün, kadınların sosyal ve kültürel yönden desteklenmesi, evde gizli kalmış kadın iş gücünün gün yüzüne çıkarılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla Mersinden Kadın Kooperatifi’yle işbirliği içerisinde hayata geçirdiği ‘Evimiz Atölye Projesi’, her geçen gün daha fazla kadına ulaşmaya devam ediyor.

Kadın emeği gün yüzüne çıkıyor

Proje kapsamında ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan Toroslar ilçesine bağlı Halkkent, Çağdaşkent, Sağlık, Turgut Türkalp, Mustafa Kemal ve Kurdali mahallelerinden gelen kadınlara sertifikalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer verdi.

“BU ÜLKE HEPİMİZ, BU KAYNAKLAR HEPİMİZİN”

Çocuk Hakları Parkı’nda gerçekleştirilen Sertifika Töreni’nde konuşan Başkan Seçer, Mersin’de herkesin rahat olması gerektiğini vurgulayarak, “Sizleri seviyoruz. Hepimizin kaygısı, mutluluğu, sevinci aynı. Biz siziz. Bizim ailemiz de, doğduğumuz, doyduğumuz, büyüdüğümüz topraklar, mahalleler de bugün sizin yaşadığınız, içinde olduğunuz ortamlar, mahalleler. Bu özgüven içerisinde olun. Bizimle ilişkilerinizde rahat olun” dedi. Türkiye’de gelir ve kaynak dağılımındaki adaletsizlikten bahseden Başkan Seçer, “Bir taraftan kadın yoksulluk içerisinde çoluğunun çocuğunun karnını doyurmaya mücadele ederken; eşi sabahın kör karanlığından akşama kadar emek edip çocuğunun rızkını getirmeye çalışırken, belli bir grubun bu ülkenin kaynaklarını alıp, şatafatla altın varaklı saraylarda yaşamasına da içimiz razı olmuyor. Bu ülke, bu kaynaklar hepimizin” diye konuştu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hamilelere bakım sütü projesi, pandemide evlere kadar gönderilen gıda kolisi, 3 çeşit yemeğin 6 TL olduğu Mahalle Mutfakları, El Bebek Gül Bebek gibi sosyal hizmetlerinden söz eden Başkan Seçer,  “Peki bu kadar hizmeti Vahap Seçer kendi kesesinden mi yapıyor? Sizin paranız. Dik durun. Siz milletsiniz. Millet olmasa devlet olmaz, vatan olmaz. Bu kaynaklar, bu para sizin. Ben de dahil, cumhurbaşkanı da dahil, bakanlar da dahil hiç kimse böbürlenmesin. Kimse kendi kesesinden size hizmet etmiyor. Bizim görevimiz bize emanet edilen, sizin vergilerinizden bize aktarılan paraya tenezzül etmeden, yetimin hakkını yemeden, çalmadan, çaldırmadan size hizmet olarak geri göndermek” ifadelerini kullandı. Hizmetleri ulaştırırken hiçbir ayrım yapmadıklarını vurgulayan Seçer, “Belediye başkanınız size hizmet götürürken sizin mezhebinize, oy verdiğiniz siyasi partiye, hangi kökenden olduğunuza mı bakıyor, soruyor? Siz Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden, CHP’li bir belediye başkanından hizmet alırken böyle bir ayrımcılık görüyor musunuz? Hiç kimse; ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi bizim köye, biz CHP'ye, Vahap Seçer’e oy vermedik diye yol yapmadı, yardım yapmadı. Hastamız vardı, bakım yapmadı’ diyemez. İnsanlığa karşı ihanet edemeyiz. İnsanları ayırmayız. Hak katında, hukuk ve vicdan karşısında suç işleyemeyiz” dedi.

MERAL SEÇER: “EVİMİZ ATÖLYE PROJESİ HEPİMİZİ BİR ARAYA GETİRDİ”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, projeye dahil olan kadınlarla ayrı ayrı mahallelerde, sıklıkla bir araya geldiklerini söyledi. Seçer, “Evimiz Atölye projesi çok kıymetli bir proje. Görüldüğü üzere hepimizi bir araya getirdi. Kadınların yeni fikir geliştirme, iş geliştirme fikrini geliştirdi. Burada bulunan kadınların hepsi gizli bir kahraman. Çoğunuzun ev kadını olduğunu biliyorum. Ev kadınlarının iş tanımı yok, aslında en ağır iş değil mi? Evin düzenini sağlayan, yemeğinden temizliğine tutun pek çok konuyu organize eden kadınlardır. Ama maalesef kadınların bu konuda çok büyük destek aldığını düşünmüyorum. Çünkü şu andaki yaptığımız çalışmalar bunun yetersiz kalmasından dolayı ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin