EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-08-2023 11:15

‘KREDİYE ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILMALI’

MESİAD Başkanı Hasan Engin, mevcut zorlu ekonomik koşullarda iş insanlarının bankaların desteğine ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Firmalara krediye erişim kolaylaştırılmalı ve kredi desteği sağlanmalı” dedi.

‘KREDİYE ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILMALI’

MEHMET IŞIK-  Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin; yazılı bir açıklama yaparak Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde meydana gelen büyük felaketin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki afetzedelere sanayicilerin ve iş insanlarının büyük bir özveri ile yardım ettiğini anımsatan Başkan Engin, afet bölgelerindeki depremzedeler ve yerli halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dayanışma içeresinde tüm Türkiye’nin ve iş dünyasının yardımlarda bulunduğunu vurguladı. Başkan Engin, “Zorlu günleri geride bırakabilmek adına iş insanları olarak bizler devletimize ve vatandaşlarımıza destek olduk” dedi.

“KREDİ DESTEĞİ SAĞLANMALI”

Günümüzde ekonomi ile ilgili olumsuzlukların yaşandığını belirten Başkan Hasan Engin, Türkiye ekonomisinin uluslararası dalgalanmalardan etkilendiğine de işaret ederek, şunları kaydetti: “Döviz kurlarındaki hızlı dalgalanma, Dünya ekonomisindeki daralma, artan maliyetler üretimi ve sanayicileri olumsuz yönde etkilemektedir. İş dünyasında yaşanan zorlukların aşılması ancak üretimde istikrarın sağlanması ile gerçekleşecektir. Sanayicilerin finansa erişiminin kolaylaştırılmasıyla yatırımların hız kazanacağı ve istihdamın artacağı görülecektir. Mevcut zorlu ekonomik koşullarda iş insanlarının bankaların desteğine ihtiyacı vardır. Sanayiciler, üreticiler ve firmaların bu zorlu durumu atlatabilmesi için bankaların yeni yatırımlara kredi desteği vermesi gerekmektedir. Ancak bu yatırımların da hayata geçebilmesi için güçlü bir sermayeye ihtiyaç vardır. Bu sebeple firmalara krediye erişim kolaylaştırılmalı ve kredi desteği sağlanmalıdır. Yeni ekonomik reformlar, tasarruf tedbirleri ve sanayicinin desteklenmesiyle yatırımlar hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.”

 

 

 

  

AdminAdmin