SİYASET
Giriş Tarihi : 05-05-2023 17:23

“Mersin bölgenin en güçlü kentlerinden biri olacak”

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'i bölgenin en güçlü kentlerinden birisi haline getireceklerine dikkat çekerek, "Orta Anadolu'nun bütün sanayi kentlerini demiryolları ile Mersin'e ve İskenderun'a bağlayacağız. Akdeniz havzası, Türkiye'nin ürettiği en güçlü havza haline gelecek” dedi.

“Mersin bölgenin en güçlü kentlerinden biri olacak”

MERSİN (İHA)-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Mersin mitingine katıldı. Millet Bahçesi yanındaki alanda düzenlenen mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, otoriter bir yönetimi göndererek Türkiye'ye huzuru ve kardeşliği getireceklerini söyledi. Bugünün aynı zamanda Hıdırellez olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Baharın gelişini bize müjdeliyor, ben de size baharı vaat ettim güzel baharlar gelecek diye. Emin olun bu ülkeye güzel baharları getireceğiz. Sonra sevincimizi bütün dünya ile paylaşacağız. Evet, biz ülkemize baharı getirdik, demokrasiyi getirdik diye haykıracağız. Bütün dünya bunu duyacak" ifadelerini kullandı. Çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine veya bankalara olan borçlarının faizlerini silerek, çiftçiyi toprakla barıştıracaklarını söyleyen Kılıçdaoğlu, "Çiftçi üretecek herkes kazanacak, çiftçi üretecek Türkiye kazanacak, çiftçi üretecek her evde huzur, her evde bereket olacak. Çiftçi üretecek artık buğdayı dışardan almayacağız, muzu dışardan almayacağız, çileği dışardan almayacağız, nohudu, arpayı dışardan almayacağız, canlı hayvanı, eti dışardan almayacağız. Her şeyi kendimiz üretecek, kendimiz tüketeceğiz, artanı da ihraç edeceğiz" diye konuştu.


"ONLAR 5'Lİ ÇETELERE, BAY KEMAL VATANDAŞA ÇALIŞACAK"

Kendisine sürekli 'Para nerede?' diye sorulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Emekli için de söyledim, onlara da söz verdim. Önümüzde Kurban Bayramı var. Gideceksiniz bayramda 15 bin lira paranın yattığını göreceksiniz. Diyorlar ki, 'Parayı nereden bulacaksın?' Bay Kemal tam 27,5 yıl devlette çalıştı, Maliye Bakanlığında. Bütçe nasıl yapılır, tasarruf nasıl yapılır, paralar nerelere harcanır, planlaması nasıl olur, bütün hayatım bununla geçti. Buradaki tercih şudur; bütçeyi kim yapar? Siyasi otorite yapar. Siyasi otorite paranın 5'li çeteye verilmesini ön görüyorsa, para oraya gider. Emekçiye, işçiye, esnafa verilmesini ön görüyorsa para oraya gider. Onlar 5'li çetelere, Bay Kemal vatandaşa çalışacak, emekliye çalışacak, işçiye çalışacak, çiftçiye, esnafa çalışacak."


“AKDENİZ HAVZASI, TÜRKİYE'NİN ÜRETTİĞİ EN GÜÇLÜ HAVZA HALİNE GELECEK”
Mersin'i bu bölgenin en güçlü kentlerinden birisi haline getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Orta Anadolu'nun bütün sanayi kentlerini demiryolları ile Mersin'e ve İskenderun'a bağlayacağız. Bütün lojistik harcamalarını biz karşılayacağız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde burada yaklaşık 850 bin yeni istihdam alanı oluşturacağız. 5 yıl içerisinde İstanbul'un nüfusu yaklaşık 2,5 milyon azalacak. Bu bölge özel ekonomi bölgesi olacak. Dolayısıyla Akdeniz havzası, Türkiye'nin ürettiği en güçlü havza haline gelecek. Maden ve metal rafinerileri olacak. Dolayısıyla dışarıdan pahalıya aldıklarımızı kendimiz üreteceğiz" şeklinde konuştu.


"BİZİM İKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR, VATANIMIZ VE BAYRAĞIMIZ"
Konuşmasının sonunda kendilerine 'masanın altı, masanın üstü' ifadelerinin söylendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Allah onlara akıl fikir versin. Terör örgütünün saldırısına uğrayan benim ama ben suçlanıyorum. Onlar evladını paralı gönderdi askere, ben evladımı fakirin, fukaranın evladı gibi askere gönderdim, yine ben suçlanıyorum. Bizim iki kırmızı çizgimiz var; vatanımız ve bayrağımız. Ayrıca kul hakkı yemedim ve kul hakkı yedirmeyeceğim. Ben onların 20 yıl içerisinde 418 milyar doları yurt dışına nasıl götürdüklerini biliyorum. Hangi bankalarda kimin ne kadar parası olduğunu biliyorum. Bu millete sözüm var, o parayı son kuruşuna kadar Türkiye'ye getireceğim ve bu millete vereceğim. İnanın her şey çok güzel olacak. Birlikte huzur içerisinde yaşayacağız. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını, hukukunu arayacağım, alın teri dökenin hakkını teslim edeceğim, torpile son vereceğiz."

 

AdminAdmin