GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-05-2023 22:10

Mersin’de Dünya Çölyak Günü etkinlikleri

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Mersin Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Mersin’de Dünya Çölyak Günü etkinlikleri

MERSİN (TANIK HABER)-Kongre ve Sergi Sarayı Kır Bahçesi'nde düzenlenen programda konuşan Başkan Seçer, etkinlik sayesinde çok güzel bir topluluğun bir arada olduğunu söyledi. Mersin’de yaşamanın çok keyifli olduğunu dile getiren Başkan Seçer, çocukların mutlu olmasını her şeyden fazla istediklerini kaydetti. Kendisinin de bu keyfi aldığını ifade eden Başkan Seçer “Her şeyiyle çok güzel bir kentte yaşıyoruz. Siz ‘Çöp, çukur, çamur’ diyenlere çok kulak asmayın. Hasetlerinden yapıyorlar bunu. Mersinimiz çok güzel. Mersinimiz emin olun siyaset üstü bir yer” dedi.

“OYUNUZU HİZMETE, LİYAKATA, DÜRÜSTLÜĞE VERİN”

Mersin’in her bölgeden göç alan bir yer olduğunu ve büyün yurttaşların kendisi için aynı önemde olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan, Al Bayrak altında bu vatan üzerinde yaşayan ve vatanını seven, vatanı için mücadele eden her birey, her kardeşimiz bizim başımıza tacıdır. Mersin’le fazla oynamamak lazım. Size sözüm olsun; ben Mersin’de vatandaşlarımızın takdiriyle belediye başkanı olduğum sürece hiçbir kötü niyetli siyasetçi Mersin’e kötülük yapamayacak. Çok  deneyenler oldu. Oy uğruna siyasi istikbal uğruna Mersin ile ilgili çok oyunlar oynandı. Ama biz bunları olgunlukla karşılayacağız. Bir seçim atmosferi var. Allah herkese akıl fikir vermiş. İnsanlar 1 hafta sonra sandık başına gidecek. Aklını kullanacak, bir de vicdanının sesini dinleyecek. Sandık hesap günüdür, siz de bir hüküm vereceksiniz. Lütfen aklınızla, vicdanınızla hükmünüzü verin. Hizmete, çalışmaya, azme, dürüstlüğe, liyakata, sevgiye verin. Benim sizden belediye başkanı olarak arzu ettiğim bu” diye konuştu.

DEPREMZEDELER DAHİL 750 ÇÖLYAK HASTASINA DESTEK VERİLİYOR

Yaklaşık 3 yıldan bu yana Çölyak hastalarına glütensiz ürünler ulaştırdıklarını söyleyen Başkan Seçer, deprem sonrası Mersin’e gelen depremzede vatandaşlar içerisinde de Çölyak hastalarının olduğunu belirterek, onlara da aynı desteğin sağlandığını söyledi.  Başkan Seçer, “Bu rahatsızlığı olan vatandaşımızın dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Biz ‘Sen hangi partiye oy verirsin, senin meşrebin ne, senin mezhebin ne?’ diye sormayız. Hep bundan uzak kaldık, kalmaya da devam edeceğiz. Şu anda Çölyak rahatsızlığı ile mücadele eden vatandaşlarımızın her birine kişi başı haftalık 21 ekmek ve aylık 3 kilo un dağıtımı yapıyoruz. Aylık olarak da 42 bin ekmek ve 1500 kilo un dağıtımını belediye olarak ekmek büfelerimizden vatandaşlarımıza sağlıyoruz. Geçtiğimiz ay 750 adet glütensiz gıda kolisinin dağıtımını gerçekleştirdik. Bunların içerisinde depremzede yurttaşlarımız da var. Dertlerimizi beraber oturacağız, konuşacağız. Mücadelemizi beraber yapacağız. Devlet olmanın en büyük özelliklerinden biri de sosyal olmak, toplumla iç içe olmak” dedi.

Konuşmasında, Evde Sağlık Hizmeti ve Dostane hizmetinden söz eden Başkan Seçer, bu çalışmanın kıymetini evde hastası olan kişilerin çok daha iyi anlayacağını belirterek “Çocuğu burada veya bir başka ilde, 80-90 yaşında ablam, teyzem, annem, nenem, dedem. Bunları kimseye muhtaç etmeyiz, biz varız, Mersin Büyükşehir Belediyesi var. Bunu arkadaşlarınızla konuşun. Ayrıca merkezde hastanelerde tedavi gören vatandaşlarımızın refakatçileri kalacak yer bulamıyor. Arabada yatıyor, hastane koridorlarında yerde yatıyor. Alo 185’i arayacak sadece kendini tanıtacak. Mersin Belediyesi garajdan alacak kalacağı yere yerleştirecek. Kaldığı süre boyunca da ona yardımcı olacak, 45 güne kadar da konuk edebiliyoruz bir hasta yakınını” dedi

AdminAdmin