GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2023 22:45

MESKİ 2022 yılı faaliyet raporu kabul edildi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vanap Seçer, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) Mayıs Ayı Olağan Genel kurul Toplantısı’na katıldı.

MESKİ 2022 yılı faaliyet raporu kabul edildi

MERSİN (TANIK HABER)-Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının başında bir önceki MESKİ toplantı tutanağını oylamaya sunan Başkan Seçer; gündem dışı konuşmalar kısmında ise yakın zamanda hayatını kaybeden Fakılar Mahalle Muhtarı Mehmet Aydoğan’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulundu. Başkan Seçer, her damla suyun son derece önemli olduğuna dair vurgu yaparak; “Kurak bir döneme giriyoruz. Mersinli hemşerilerime sesleniyorum; lütfen araçlarınızı hortumu takıp, sulamayın. Lütfen kaçak su kullanmayın. Yani suyumuzu lütfen, faturasız, parasız, bedelsiz kullanmayın. Araba yıkayıcıları, bunlarda muazzam bir su sarfiyatı. Atıyor hortumu bahçenin içerisine, ağacın dibine tonlarca su boşa gidiyor. Lütfen bunlara dikkat edelim” dedi. Mersinlilerden kaçak su kullananları kendilerine bildirmelerini isteyen Başkan Seçer, bunun ispiyonculuk değil, kamunun malını korumak, sahip çıkmak olduğunu kaydetti.  Seçer, “Biz kurduğumuz SCADA sistemi ile kayıp-kaçak oranını çok ciddi seviyede azalttık. Muazzam bir kayıp vardı. Demode olmuş içme suyu şebekelerini değiştirerek bunu yaptık. Vatandaşımız da bize yardımcı olursa, biz de daha fazla gayret sarf edip, daha teknolojik sistemlerle SCADA gibi Ölçülebilir İzole Altbölge’ler (DMA) kurarak, Mersin’in her bölgesinde suyu takip edebilirsek, emin olun su fiyatları daha ucuz, su kaçağı ve kaybı daha az olur” ifadelerini kullandı.

“HER TON SUDA 9 LİRA ZARAR EDİYORUZ”

Başkan Seçer, 2022 yılı faaliyet raporu görüşmesinde yaptığı değerlendirmede MESKİ’nin şu anda her ton suda 9 lira zarar ettiğini belirterek, “Yeni maliyetlerle beraber yüzde 41’lere kadar ulaşabilecek bir zararı öngörüyoruz. Eğer Temmuz ayında Meclis’e sunduğumuz ve reddedilen fiyat tarifesi olsaydı, şu anda yüzde 13’lük bir zararımız olacaktı. Toplamda 2022 yılının Temmuz ayından Aralık ayına kadar fiyat tarifemizin uygulanmamasının şirkete, idareye zararı 600 milyon lira” dedi.

“SU VE KANALİZASYON İDARELERİNİN GELİR KAYNAKLARI SU FATURALARIDIR”

Başkan Seçer, su ve kanalizasyon idarelerinin bütün belediyelerde sadece su faturalarından gelir elde ettiğini vurgulayarak, “İller Bankası’ndan gelen sonuca tesir etmeyen, çok eser miktarda bir kaynak vardır. Bir taraftan şirketi yürüteceksiniz, gemiyi yüzdüreceksiniz bir taraftan da günlük cari harcamalarımızı buradan sağlayacak, zorunlu giderlerinizi ödeyeceksiniz, diğer taraftan da yatırım yapacaksınız. Kim bunu yapacak? Bu para nereden gelecek? Para mı basacağız?” diye konuştu. Seçer konuşmasında, yurt içi ve yurt dışındaki uluslararası finans kaynaklarından uzun vadeli, uygun maliyetli FRIT II gibi özel kaynaklar olduğunu söyleyerek,  Mezitli’ye 17 milyon, Tömük’e arıtma ve kanalizasyon için 15 milyon, Akdeniz ilçesinin Kazanlı-Homurlu bölgesine 7 milyon avroluk toplamda 39 milyon avro; bir kısmı hibe, bir kısmı geri ödemeli uzun vadeli kredi teminleriyle yatırım yapabildiklerini hatırlattı.

AdminAdmin