GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2023 22:59

Şoförler hem teorik hem de pratik eğitim aldı

MERSİN (TANIK HABER)-Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı ile  Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde, 2023 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförlerine, ‘İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi’ verildi.

Şoförler hem teorik hem de pratik eğitim aldı

Otobüs şoförlerinin iki grup halinde Kongre Merkezi’nde aldıkları eğitimi,  Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Sugözü gerçekleştirdi.

Büyükşehir’de çalışan 100 otobüs şoförü, 50’şer kişilik gruplar halinde Kongre Merkezi’nde reaksiyon mesafesi, fren mesafesi, durma mesafesi, panik fren, sürüş teknikleri, emniyet kemeri, koltuk, direksiyon ayarları, frenli-frensiz parkur konularında aldıkları teorik eğitimleri, Mersin Stadyumu yanındaki park alanında pratiğe döktü. Teorik eğitimlerde sürüş tekniklerinin kavranmasından, sürüş esnasında yapılan hataları düzeltme metotlarına kadar pek çok bilgiyi edinen şoförler, pratik eğitimlerde kullandıkları araçların kapasitesini ve özelliklerini daha iyi tanıma olanağı bularak, daha güvenli sürüş teknikleri konusunda bilgilendi. Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Sugözü, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sürücülerimiz ilk önce teorik eğitimlerini tamamladılar, ardından uygulama eğitimine başladık. Uygulama eğitim kapsamında da kendilerinin araçlarını tanıma, araçlar ile ilgili genel bilgilere sahip olma, bu sahip oldukları bilgileri kullanabilme, refleks yönetimi, durma mesafesi, frenleme mesafesi gibi özelliklerini kullanıp kullanamadıklarını veya hangi refleks durumunda olduklarını öğrenmeleri için buradayız. Parkur üzerinde şoförler kendilerini test edecekler, biz de notlarımızı alacağız” dedi. Sugözü, eğitimler sayesinde sürücülerin doğru bildikleri yanlışları da düzelttiğini ve en güncel bilgilere sahip olacaklarını anlattı.

AdminAdmin