KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-05-2023 22:17

Tarsus’ta sanat rüzgârı esti

Müziğin Ruhu, Tarsus Müzik Günleri’nde Hissedildi…

Tarsus’ta sanat rüzgârı esti

MERSİN (TANIK HABER)-Tarsus Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında ilkini başarıyla gerçekleştirdiği Tarsus Müzik Günleri’nin ikincisini, zengin içeriği ile 2-7 Mayıs tarihleri arasında Tarsuslular ile buluşturdu. “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl ” konseri ile finali taçlandırdı.

Türkiye deprem felaketinin yaşattığı büyük kayıp ve acıları sarmaya çalışırken, Tarsus Belediyesi müzik yoluyla ruha şifa ve güç kazandırmak üzere, ülkenin saygın müzisyenlerine kapılarını açarak gençlere de yeteneklerini sergileme fırsatı sundu. İkinci Tarsus Müzik Günleri’nin finali Grammy Ödüllü Opera Sanatçısı Bülent Bezdüz ile sevilen Türk müziği sanatçısı Dilek Türkan’ın ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Nihan Aydın solistliğinde “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” konseri ile yapıldı.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Saint Paul Meydanı’nda düzenlenen son akşamda müzik rüzgârları esti.  2-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen etkinliğin ilk günü Selda Bağcan’la başladı. Özgün sesiyle Tarsusluların gönüllerine dokundu. İkinci gün Şef Rustam Rahmedov eşliğinde Operata Oda Orkestrası ve Gökhan Aybulus Tarsuslulara müzik dinletisi sundu. Üçüncü gün, farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla kentte zengin bir yelpazeyi vatandaşlarla buluşturan Çello Paradiso, eşsiz bir geceye imza attı. Dördüncü gün, Çukurova ve Mersin Üniversitesi Konservatuvar öğrencilerinin yer aldığı “Açık Sahne Genç Yetenekler’’ müzik dinletisi sundu. Beşinci gün, çok kısa bir süre içerisinde kurulan ve birbirinden önemli ödülleri kente kazandıran Tarsus Belediyesi Çocuk Korosu, Koro Şefi Reyhan Bezdüz eşliğinde zengin repertuvarı ile müzikseverlerle buluştu. Son gün ise “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” ile muhteşem final yapıldı. Final konserinde Neşet Ertaş ve Aşık Veysel’in şarkıları seslendirildi. Yoğun katılımın olduğu konserde sanatçılar büyük alkış topladı.

“TARSUSLULARIN KULAKLARININ, PASLARININ SİLİNDİĞİ BİR GECEYDİ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Hep konuştuğumuz bir söz var, bu Mayıs başka bir Mayıs, bu bahar başka bir bahar olacak diye. Sabahattin Ali’nin dediği gibi “Mayıs, ayların gülüdür, taze bir çiçek dalıdır” der. O taze çiçek dalının muştuları var. O muştularında biri 1 Mayıs’tır, diğeri 14 Mayıs’tır. Ama bugün 10 bin yıllık Tarsus’umuzun tarihi sokaklarında öyle bir ses, orkestra ve müzik vardı ki. Deyim yerindeyse Tarsusluların kulaklarının paslarının silindiği bir geceydi. O yüzden bu gecede o çiçek dalının bir muştusu” dedi. Tarsus’un gerçek kimlik ve yapısı ortaya koymaya çalıştıklarını belirten Başkan Bozdoğan “Ülkemizin hem kurtarıcısı, hem de kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bir millet sanat ve sanatkârdan mahrumsa, tam bir hayata malik olamaz. O kadar güzel bir söz ki bugün belki bu sözün önemini Tarsus’ta ilk göreve geldiğimiz zaman 2019’dan sonra şöyle düşünmüştük. Zaman ötesinde bir yolculuk gerekiyordu. Bu da bir başarı ve ilerlemenin hikâyesi olmalıydı. Ama önemli olan hayallerdi ve o hayallerde öncelik olan insandı. Bugün Tarsus’un gerçek kimlik ve kültürünü en önemlisi de bilincini ortaya koyarken, bu düşünce bazındaki çalışmaların çok büyük etkisi oldu. Ben özellikle Bülent hocama çok teşekkür ederim. Kendisinin verdiği emeği, mükemmeliyetçi yapısını çok iyi biliyorum.” diyerek herkese teşekkürlerini iletti.

“TÜRKİYEM BENİM TÜRKİYEM HEPİMİZİNDİR”

Mersin Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı “ Bu güzel gecedeki gibi etkinlikler dünyada yer almalı. Dünyada Tarsus’umuzu ve Türkiye’mizi tanıtmalıyız. Çünkü Atatürk bize emanet etti. Bizim görevimizin bunu daha yukarılara taşımaktır. Türkiyem benim, Türkiyem hepimizindir.” diye ifade etti.

“BU AKŞAM DA AYRI BİR GÜZEL OLDU”

Tarsus’ta sahne almaktan mutluluk duyduğunu belirten Sanatçı Dilek Türkan, “Her konser bittiğinde çok güzel bir duygu oluyor insanda. Tabi ki bu akşamda ayrı bir güzel oldu. Çünkü benim için ilk defa bir araya geldiğim bir ekipti. Burada olmak başka bir tattı.” şeklinde konuştu.

“MÜZİK BİZİ BÜTÜNLEŞTİRİYOR, BİRLEŞTİRİYOR”

Sanatçı Rustam Rahmedov “Müzik bizi bütünleştiriyor, birleştiriyor. Sanat ırkta, dinde tanımıyor. Dilimizi bilmiyor olsanız bile ortak noktamız. Müzik üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Kalplere dokunabiliyoruz” dedi. Grammy ödüllü opera sanatçısı Bülent Bezdüz “Havanın biraz serin olmasına rağmen seyircimiz çok güzeldi. Ekip arkadaşlarımız çok duygulu anlar yaşadı. O yüzden belediye başkanımıza verdiği destekler için çok teşekkür ederiz. Tabi ki bu son değil gelecek seneye daha köklü belki uluslararası formlarda bir 3. Tarsus Müzik Günleri’ni gerçekleştireceğiz.” diyerek herkese teşekkür etti.

AdminAdmin