DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Perihan ÖZPINAR
Perihan ÖZPINAR
Giriş Tarihi : 11-09-2023 11:12

OKULLARIMIZ

Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun fedakâr ve saygıdeğer insanlarıdır.” M. KEMAL ATATÜRK.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takviminde Okulların 11Eylül 2023 Pazartesi günü açılacağı belirtilmiştir.

Yaz tatili bitip okulların açılacağı gün beni bir heyecan bir telaş alır, çocuk gibi karnıma ağrılar girerdi. Neden mi? Çocuklarıma kavuşacağım. Okulun bahçe kapısına yaklaşmamla tüm sınıfı orda görüp kollarımı açana kadar öğretmenimmm!!!!” Sesleri etrafa yayılır. (1.sınıf okutuyorsam, onlarla tanışmamış, sınıfları doldurmamışızdır) Sarılmalar, öpüşmeler biterken tüm gözler; saçımdan ayakkabıma kadar üzerime çevrilir, kokum test edilir, aralarında kıkırdaşarak yürümeye başlarız. Sıra olduğumuz yere gelip beklenmeye başlanır.

Tüm okulun sıraya girmesiyle okul yöneticisi (müdür) konuşma yaparak iyi dileklerini iletir.” Rahat hazır ol “ komutuyla bir öğrencinin and okutması başlar;

“Günaydın arkadaşlar”
Türk’üm, Doğruyum çalışkanım, Yasam
Küçüklerimi korumak,
Büyüklerimi saymak,
Yurdumu, milletimi,
Özümden çok sevmektir.
Ülküm
Yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım, Türk varlığına,
Armağan olsun…

Arkadaşları hep bir ağızdan tekrar eder, iyi dersler dileğiyle de öğretmenler öğrencileriyle sınıflarına girmeye başlar. Bu anlamlı ve güzel metnin okullarda okutulmamasını anlamak olanaksız .Çözüm süreci kapsamında yapılan değişiklikle2013 yılından itibaren okullarda okutulması uygulamasına son verildi. ABD başta olmak üzere; Meksika’nın, Filipinler’in Hindistan’ın ve Sigapur’un tüm okullarında çeşitli şekil ve metinde and okutulmaktadır. (araştırılabilir)
11 Eylül 2023 Pazartesi sabahı bütün okullar and okuyarak derslerine başlasa ,cıvıl cıvıl sesleriyle etrafa neşe dolsa, pırıl pırıl yüzlerinden gülümseme eksik olmasa…

Öğretmenler çocuğun rol modelidir. İnsana saygı ,liderlik ve insan doğasını anlama gibi sosyal nitelikleri olan öğretmenler; giyimiyle, saçıyla, kokusuyla çocuklara örnek olur. Kılık kıyafet yasası uygulanmalı, öğretmenler diğer devlet memurlarından ayrı tutulmalı .
Okullar öğretmene, camilerde imamlara teslim edilir.

Kısa adı “ Çedes” olan proje uygulaması ile ne yapılmak isteniyor .Laik ve karma eğitimle ülkemiz ; çağdaş uygarlık seviyesine çıkar .Toplumlar bilgi çağında eğitim öğretim yaparak dünya ülkelerine örnek olarak başarılarıyla gururlanır. Tüm öğretmen ve öğrencilere; başarılı, sağlıklı, mutlu bir eğitim öğretim yılı dilerim.

Bir ışık, bir ışık daha gecelerin içindeki objelerle dövüşür,
Nice istemeseler de nice, nice önleseler de
Uyandırır toplumunu
İyiye, doğruya, güzele öğretmen. Fazıl Hüsnü DAĞLARCA.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Aysun Keskin
Aysun Keskin
ARŞİV ARAMA